Ta strona używa mechanizmu ciasteczek (cookie). Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatnoœci. OK, rozumiem
baner.jpg (144299 bytes)
menu
o firmie
wyroby
galerie
kontakt
cech
sw. anna

 

Historia Cechu Piekarskiego

 

Święta Anna
patronka kujawskich piekarzy

Anna znaczy tyle - co "łaska". Jej dom znajdował się w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. Miała w dość późnym okresie swojego życia, począć Maryję. Późniejszą Matkę Jezusa Chrystusa. W wieku trzech lat, została oddana do świątyni, podejmując pobożne życie. Ojcem Jej był św. Joachim.
Brać rzemieślnicza, wysoko doceniła wkład św. Anny w dzieło odkupienia.

Przyjęto na swoją patronkę Matkę, która dała życie Matce Bożej. Przez wieki przetrwała tradycja obchodów Jej urodzin przypadająca 26 lipca. Oj, gdzie podziały się tamte wspaniałe bale organizowane w tym dniu. Wszystko wówczas jakoś inaczej tętniło życiem. Przez lata starano się podtrzymać tradycję. Zamawiano mszę w kościele św. Mikołaja. Rzemieślnicy piekarze nadal opiekują się ołtarzem Jej imienia.


Z Encyklopedii*:
Anna święta (z hebrajskiego "channah" - łaska), w myśl wywodzącej się z Jerozolimy tradycji pozabiblijnej matka Najświętszej Marii Panny. Nie pojawia się w Biblii., a jedynie apokryfach i legendach chrześcijańskich - wg nich pochodziła z Betlejem, jej rodzice mieszkali w Jerozolimie. Żona św. Joachima, po którego śmierci miała dwukrotnie wyjść za mąż i urodzić Salome i Marię Kleofasową (znane z Ewangelii kanonicznych). Najdawniejsze ślady kultu już w starożytności (hymny, homilie Ojców Kościoła).
W 550 r.- cesarz Justynian I Wielki wzniósł w Konstantynopolu kościół pod jej wezaniem. Święto 9 grudnia i 25 lipca na Wschodzie, 26 lipca na Zachodzie. Patronka małżeństw, matek, wdów, żeglarzy. Od XVI w. istnieją bractwa św. Anny o celach religijnych (obrona doktryny katolickiej przed innowiercami) i społecznych (m.in. walka z pijaństwem). W sztuce jako pierwszy sceny z jej życia malował Giotto di Bondone. Często ukazywana w towarzystwie NMP i małego Jezusa jako Św. Anna Samotrzeć.


Piekarnia - Ciastkarnia Jóźwiakowie